608 585 436Umów się do lekarzaUmów się do fizjoterapeuty

Znaczenie terapii blizny po operacji. Dlaczego to takie istotne?

Blizna po operacji nie tylko wpływa na estetykę, ale przede wszystkim na funkcjonalność tkanek wokół niej. Brak odpowiedniej terapii może prowadzić do powstawania zrostów, sklejeń oraz ograniczeń ruchomości, które mogą prowokować dolegliwości bólowe.

 

Na zdjęciu widzimy pacjenta po usunięciu materiału zespalającego z kostek goleni prawej po złamaniu trójkostkowym. W przypadku pacjentów po złamaniu goleni, ograniczona ruchomość może uniemożliwiać wykonywanie podstawowych czynności, w tym przypadku jest to prawidłowe schodzenie po schodach.

Metody terapii blizny

Na załączonym zdjęciu można zobaczyć mobilizację blizny polegającą na „esowatym wyginaniu”. Ta technika ma na celu zmiękczenie blizny i poprawę przesuwalności tkanek. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń pozwala na uelastycznienie tkanki bliznowatej, co zapobiega tworzeniu się zrostów i poprawia ogólną ruchomość tkanek.

Zintegrowane podejście do rehabilitacji

Optymalne rezultaty rehabilitacyjne osiąga się przez połączenie różnych technik terapeutycznych. Mobilizacja blizny, w połączeniu z mobilizacjami stawu, technikami energizacji mięśni oraz odpowiednio dobranymi ćwiczeniami, prowadzi do znaczących postępów. Każda sesja rehabilitacyjna, która uwzględnia te elementy, przybliża pacjenta do pełnej sprawności.

 

Efekty terapii

Dzięki systematycznej pracy z blizną i innymi technikami terapeutycznymi, pacjent z każdym spotkaniem zauważa poprawę. Widoczność blizny maleje, tkanki stają się bardziej elastyczne, a ruchomość w stawach wraca do normy.

Ostatecznym celem jest przywrócenie pełnej funkcjonalności kończyny i umożliwienie pacjentowi powrotu do codziennych aktywności bez bólu i ograniczeń.

 

Terapia blizn powinna być rozpoczęta jak najwcześniej, najlepiej zaraz po zakończeniu procesu gojenia się tkanek. Wczesna interwencja pozwala na skuteczniejsze zarządzanie procesem formowania blizny, minimalizując ryzyko powstania blizn przerostowych czy zrostów, które mogą ograniczać ruchomość i powodować dyskomfort.

Warto jednak pamiętać, że praca nad bliznami nie jest ograniczona tylko do świeżych uszkodzeń skóry. Nawet blizny, które powstały wcześniej, mogą być skutecznie leczone.

 

Podsumowanie

Terapia blizny to nieodzowny element rehabilitacji po każdej operacji. Regularne mobilizacje, w połączeniu z innymi technikami terapeutycznymi, pozwalają na skuteczne odzyskanie pełnej ruchomości i funkcji operowanej kończyny. Fizjoterapeutka mgr Katarzyna Oleszkiewicz zawsze uwzględniania pracę z blizną w swoich planach rehabilitacyjnych, aby zapewnić pacjentom jak najlepsze efekty terapeutyczne.
Odwiedź nas

GOOD LIFE CLINIC

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek

godz. 7.00 – 21.00

sobota 

godz. 9.00 – 15.00