608 585 436Umów się do lekarzaUmów się do fizjoterapeuty

Rehabilitacja po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego (ACL): klucz do pełnego powrotu do sprawności

Rehabilitacja po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w stawie kolanowym jest niezwykle istotnym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności. Po leczeniu operacyjnym, które jest często konieczne, rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w odzyskaniu pełnej funkcji stawu kolanowego.

 

Wstępna rehabilitacja przedoperacyjna

Proces rehabilitacyjny powinien zacząć się już przed operacją. Wzmocnienie mięśni stabilizujących staw kolanowy, szczególnie mięśnia czworogłowego uda, jest kluczowe. Dobre przygotowanie mięśniowe przed zabiegiem pomaga w szybszym powrocie do zdrowia po operacji.

 

Rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja po zabiegu rozpoczyna się już w pierwszych dobach po operacji i jest podzielona na kolejne etapy, z których każdy charakteryzuje się innymi metodami fizjoterapeutycznymi. Program rehabilitacji jest dostosowany indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta. Kluczowym elementem jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, obejmująca odpowiednio dobrane ćwiczenia. Równie ważna jest terapia manualna.

Etapy rehabilitacji

Mobilizacja rzepki: wprowadzana już w początkowej fazie rehabilitacji, pomaga zapobiegać zrostom i utrzymuje prawidłową ruchomość stawu.
Mobilizacja blizn pooperacyjnych: po zdjęciu szwów, regularne mobilizacje blizn są konieczne, aby uniknąć powstawania zrostów, które mogą ograniczać ruchomość i powodować ból.
Eliminacja dysproporcji między obiema stronami ciała

 

Czas trwania i intensywność rehabilitacji

Rehabilitacja po zerwaniu ACL zazwyczaj trwa od 4 do 6 miesięcy, jednak czas ten może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, rozległość urazu oraz miejsce pobrania przeszczepu. Wizyty rehabilitacyjne są zalecane 2-3 razy w tygodniu.

 

Cele rehabilitacji

Głównym celem rehabilitacji po zerwaniu ACL jest całkowite odzyskanie funkcji stawu kolanowego. W tym celu należy:
– odtworzyć pełną ruchomość stawu
– odbudować siłę mięśniową
– poprawić koordynację i czucie głębokie

 

Podsumowanie

Skuteczna rehabilitacja po zerwaniu ACL wymaga zindywidualizowanego podejścia i współpracy między pacjentem a terapeutą. „Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, terapii manualnej oraz holistycznemu podejściu do terapii tkanek miękkich, pacjenci mogą liczyć na pełny powrót do zdrowia i aktywności sprzed urazu.” – mówi fizjoterapeuta mgr Adrian Staśkiewicz, koordynator zespołu terapii kręgosłupa i kolana Good Life Clinic.

 

 

Odwiedź nas

GOOD LIFE CLINIC

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek

godz. 7.00 – 21.00

sobota 

godz. 9.00 – 15.00