608 585 436Umów się do lekarzaUmów się do fizjoterapeuty

Profilaktyka wad postaw u dzieci

Czy wiesz że nawet 90% dzieci może mieć wady postawy?

Problem wad postawy u dzieci w wieku szkolnym jest bardzo powszechny. Według danych przedstawionych przez Instytut Matki i Dziecka, aż 90% dzieci w Polsce cierpi na wady postawy, takie jak problemy z kręgosłupem, stopami i kolanami .

 

Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu wad postawy u dzieci. Jest nieodzownym elementem zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju w młodym wieku. Wady postawy, takie jak stopy płasko-koślawe, plecy okrągłe, plecy płaskie czy asymetria barków, mogą nie tylko wpływać na estetykę ciała, ale również prowadzić do bólu, dyskomfortu oraz problemów z układem mięśniowo-szkieletowym i oddechowym w późniejszym życiu. Odpowiednio zastosowana fizjoterapia może znacząco przyczynić się do poprawy postawy oraz jakości życia dziecka.

Fizjoterapeuci mogą ocenić postawę dziecka poprzez obserwację i specjalistyczne testy, co pozwala na wczesne zidentyfikowanie potencjalnych problemów.

Każde dziecko jest inne, dlatego też ważne jest, aby program fizjoterapeutyczny był dostosowany do indywidualnych potrzeb. Fizjoterapeuta może opracować spersonalizowany plan ćwiczeń, który będzie skupiał się na wzmacnianiu określonych grup mięśni, poprawie elastyczności i mobilności, a także edukacji w zakresie prawidłowej postawy podczas codziennych aktywności.

 

Ćwiczenia korygujące są podstawowym elementem fizjoterapii w leczeniu wad postawy. Poprzez celowane ćwiczenia można wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka przyszłych problemów zdrowotnych. Fizjoterapeuci stosują różnorodne metody, takie jak terapia manualna, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające.Wady postawy u dzieci w wieku szkolnym to powszechny problem, który może mieć długotrwałe konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia. Koślawość stóp jest jedną z częstszych wad, obok takich jak skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie, czy nieprawidłowa postawa szyi i barków.

Wady postawy mogą wynikać z wielu różnych przyczyn, w tym z:
● Niewłaściwego siedzenia:
● Nadmiernego użytkowania urządzeń elektronicznych:
● Braku aktywności fizycznej:
● Niewłaściwego noszenia ciężarów:
● Czynników genetycznych:

Umów się na profilaktyczną wizytę fizjoterapeutyczną w celu sprawdzenia czy Twoje dziecko nie ma wady postawy. Wcześniej zdiagnozowane wady dają szansę na skuteczniejszą terapię.

W Good Life Clinic fizjoterapią i diagnostyką wad postaw u dzieci zajmuje się fizjoterapeutka mgr Natalia Zając >>>

Odwiedź nas

GOOD LIFE CLINIC

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek

godz. 8.00 – 22.00

sobota – niedziela

godz. 9.00 – 15.00