608 585 436Umów się do lekarzaUmów się do fizjoterapeuty

Jak samodzielnie ocenić nasilenie dolegliwości związanych z przerostem prostaty – wypełnij ankietę

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest bardzo częstą chorobą i szacuje się, że występuje u 20% mężczyzn w jakimś okresie ich życia (niektóre dane wskazują, że może to być nawet 50%). Dotyczą najczęściej mężczyzn w wieku od 35 do 50 lat. Choroby prostaty są leczone przez urologa. Stosuje on różne metody diagnostyczne, z których podstawową jest badanie per rectum, USG i pomiar stężenia PSA.
W urologii dużą wagę przywiązuje się do jakości życia i objawów, które zauważa sam pacjent. Są bardzo przydatne w diagnostyce. Do ich oceny używa się m.in. kwestionariusza IPSS (International prostate symptom score). Jest to Międzynarodowa skala punktowa objawów towarzyszących chorobom gruczołu krokowego.
Skala IPSS złożona jest z 7 pytań, które pomogą ustalić nasilenie objawów spowodowanych
przez łagodny rozrost gruczołu krokowego. Po wypełnieniu formularza IPSS warto go wydrukować i zabrać ze sobą do urologa.
Gruczoł krokowy, inaczej stercz, potocznie określany jest łacińską nazwą: prostata. Jest położona poniżej pęcherza moczowego, a jej tylna część przylega bezpośrednio do odbytnicy. Głównym zadaniem prostaty jest produkcja płynu wchodzącego w skład nasienia. W prostacie mogą rozwinąć takie choroby jak:
• zapalenie ostre lub przewlekłe prostaty (gruczołu krokowego, stercza)
• przerost prostaty (gruczołu krokowego, stercza)
• nowotwory złośliwe prostaty (gruczołu krokowego, stercza).
Wypełnienie kwestionariusza zajmie Ci tylko kilka minut! Twoja obserwacja stanu zdrowia jest istotna i wpływa na trafność diagnozy urologicznej. Umów się do naszych lekarzy i dbaj o siebie!
Odwiedź nas

GOOD LIFE CLINIC

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek

godz. 8.00 – 22.00

sobota – niedziela

godz. 9.00 – 15.00