608 585 436Umów się do lekarzaUmów się do fizjoterapeuty

Badania profilaktyczne dla Pracowników Good Life Clinic

W Good Life Clinic nie tylko leczymy choroby, ale też mocno stawiamy na profilaktykę. Aby o niej przypomnieć i uczulić, jak bardzo jest ważna, przeprowadziliśmy badania USG piersi kobiet pracujących w naszej placówce medycznej oraz w zaprzyjaźnionym Good Luck Club. Podczas całodniowej akcji dr n med. Łukasz Szmygel wykonał kilkadziesiąt badań USG. Udział w badaniu był dobrowolny.

 

W Good Life Clinic wykonujemy również badania USG:

 

USG / doppler naczyń wątroby (ocena krążenia wrotnego)
USG / doppler tętnic kończyn dolnych
USG / doppler tętnic nerkowych
USG / doppler tętnic szyjnych
USG / doppler tętnic szyjnych i kręgowych
USG brzucha
USG doppler
USG jamy brzusznej
USG jąder
USG mięśni i ścięgien
USG nadgarstka
USG narządu ruchu
USG pachwiny
USG stawów
USG stawów
USG stawów barkowych

USG stawów kolanowych
USG stawów skokowych
USG stawów łokciowych
USG stawów śródręcza i palców
USG tarczycy
USG więzadeł mięśni drobnych stawów
USG ścięgna Achillesa

 

USG piersi jest badaniem wykonywanym nie tylko wtedy, gdy pojawiają się wyczuwalne guzki. Ma też ogromne znaczenie w profilaktyce zdrowia. Regularne poddawanie się ultrasonografii jest jednym najskuteczniejszych narzędzi w walce z rakiem piersi. USG to badanie obrazowe, czyli takie, dzięki któremu w nieinwazyjny sposób można zajrzeć do wnętrza ciała.

Regularne wykonywanie badania USG piersi pozwala na wykrycie zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie chorobie. Należy podkreślić, że szybko wykryte guzki mogą być w pełni wyleczalne. Dzięki współczesnemu rozwojowi medycyny na raka piersi nie umiera się ze względu na skomplikowane leczenie, lecz z powodu zbyt późnego wykrycia zmian i zgłoszenia się do lekarza.

 

Co oznacza „regularne badanie”? Aby mieć szansę na całkowite wyzdrowienie, powinno się wykonywać USG piersi z częstotliwością zależną od wieku. Zalecamy wykonać pierwsze badanie już w wieku 20 lat i powtarzać je co 2 lata. Między 30 a 40 rokiem życia – raz w roku. Po 40-stce co pół roku, dodatkowo włączając do profilaktyki mammografię. Do badania USG piersi nie ma żadnych przeciwwskazań. Badanie można wykonywać nawet kobietom  w ciąży i karmiącym piersią.

 

Te wskazania dotyczą sytuacji, w których z piersiami nie dzieje się nic niepokojącego, ani nie ma dodatkowych obciążeń genetycznych. Jeśli występuje któryś z tych 2 czynników, lekarz indywidualnie układa plan leczenia i kontroli stanu zdrowia.

 

Dodatkowo, jeśli pojawią się poniższe objawy, należy jak najszybciej zgłosić się na badanie USG piersi:

* jeżeli podczas samodzielnych badań wyczujesz w nich zmiany (zgrubienia lub guzki),

* stale utrzymuje się bolesność piersi niewiadomego pochodzenia,

* pojawia się wyciek krwi lub innej wydzieliny z brodawki sutkowej,

* zauważysz powiększenie  pachowych węzłów chłonnych,

* nagła zmiana w wyglądzie piersi – może chodzić zarówno o kształt czy wielkość, jak i o wygląd skóry albo wciągnięcie, zaczerwienienie lub owrzodzenie brodawek.

 

 

Jak się przygotować do badania?

Nie musisz specjalnie przygotowywać się do USG piersi. Możesz wykonać je w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, chyba że lekarz lub położna wyznaczą konkretną fazę cyklu. Wtedy zgłoś się na badanie zgodnie z ich zaleceniami. Na samo badanie warto przynieść wyniki z poprzednich badań diagnostycznych (USG, mammografia) oraz wypisy ze szpitala (jeśli pobyt miał związek z badaniem).

 

Jak przebiega badanie?

Badanie trwa 10-15 minut. Jest bezbolesne i bezinwazyjne. Do jego przeprowadzenia lekarz wykorzystuje głowicę USG, dzięki której weryfikuje obraz piersi.

 

Każda wykryta zmiana może być od razu zmierzona i zapisana na wydruku z ultrasonografu.

 

 

Ty również nie zwlekaj! Udostępnij artykuł swoim bliskim i już dzisiaj zapiszcie się na badanie. Zdrowie jest najcenniejszym, co mamy! Naszym obowiązkiem jest szanowanie i dbanie o nie wszelkimi dostępnymi sposobami.

 

Odwiedź nas

GOOD LIFE CLINIC

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek

godz. 7.00 – 21.00

sobota 

godz. 9.00 – 15.00