608 585 436Umów się do lekarzaUmów się do fizjoterapeuty

Kiedy warto wybrać się po pomoc do fizjoterapeuty?

Fizjoterapia jako dziedzina medycyny i nauki w ostatnich latach przeżywa ogromny rozkwit. Mnożą się metody fizjoterapeutyczne, a nowe techniki pracy pomagają w leczeniu coraz większej liczby jednostek chorobowych. Kiedy więc warto wybrać się do fizjoterapeuty po pomoc? O tych oczywistych i nieoczywistych powodach będzie poniższe opracowanie.

 

Kiedy iść do fizjoterapeuty?

 

Dzięki rosnącej świadomości społecznej i uczynieniu z fizjoterapii zawodu zaufania publicznego, wizyta u fizjoterapeuty może stać się leczeniem pierwszego rzutu w przypadku schorzeń układu ruchu takich jak: bóle kręgosłupa, urazy i przeciążenia mięśni i ścięgien, czy w innych bólach pochodzenia napięciowego. Dodatkowo pomoc fizjoterapeutyczna jest wskazana w leczeniu chorób przewlekłych o podłożu neurologicznym, kardiologicznych, czy reumatycznym; w powrocie do sprawności po przebytych urazach, kontuzjach, czy zabiegach operacyjnych; w korekcji wad postawy u dzieci i zaburzeniach napięcia mięśniowego u niemowląt; a także w leczeniu dolegliwości związanych z bólami głowami, zaburzeniem pracy stawów skroniowo-żuchwowych lub bruksizmem, jak również w nietrzymaniu moczu, rozejściu mięśni prostych brzucha, czy bolesnym miesiączkowaniu.

 

Jak się przygotować do wizyty u fizjoterapeuty?

 

Jak widać powyżej, wachlarz usług fizjoterapeutycznych jest bardzo szeroki, a sami fizjoterapeuci specjalizują się w różnych dziedzinach, więc przed umówieniem wizyty, warto sprawdzić, czy osoba, do której się wybieramy ma dostatecznie duże kompetencje i wiedzę, by nam pomóc. Naturalnie wizyta u różnych fizjoterapeutów i z różnymi problemami  będzie wyglądać inaczej. Na początek do każdej wizyty warto przygotować dotychczasową dokumentację medyczną – opisy badań, zalecenia lekarskie i ewentualnie płyty CD z badań obrazowych do wglądu. Podczas spotkania fizjoterapeuta może poprosić o rozebranie się do bielizny w celu oceny postawy, może też zlecić wykonanie kilku ćwiczeń w celach diagnostycznych, więc warto być przygotowanym na taką ewentualność. Fizjoterapeuci uroginekologiczni przeprowadzają podczas wizyty badania per vaginam lub per rectum, co będzie wymagało rozebrania się od pasa w dół. Oczywiście zawsze tego typu interwencje przeprowadzane są wyłącznie za zgodą pacjenta. Fizjoterapeuta jako zawód medyczny ma obowiązek prowadzenia dokumentacji elektronicznej pacjenta, więc podczas wizyty konieczne jest podane swoich pełnych prawidłowych danych osobowych i numeru PESEL.

 

Fizjoterapia uroginekologiczna

 

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jedną z najmłodszych i najprężniej rozwijających się dziedzin fizjoterapii. Choć w innych krajach Europejskich obowiązkowa rehabilitacja uroginekologiczna po porodzie jest włączona w standardy opieki okołoporodowej, w Polsce usługa ta  pojawiła się w świadomości społecznej kilka lat temu i wciąż obecność fizjoterapeutów na oddziałach ginekologicznych, urologicznych i położniczych należy do rzadkości.

Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na pracy z obszarem miednicy i brzucha i leczeniu jednostek chorobowych, powstałych w wyniku nadmiernych napięć lub osłabienia/uszkodzenia struktur w tych okolicach. Fizjoterapia uroginekologiczna jest rekomendowana jako nieinwazyjna, nisko kosztowa metoda terapii pierwszego rzutu: w ciąży – w ramach profilaktyki i przygotowania do porodu, po porodzie – w celu oceny i kontroli stanu mięśni brzucha i mięśni miednicy (oraz oceny i terapii ewentualnej blizny po CC), a także w leczeniu dolegliwości takich jak: nietrzymanie moczu, parcia naglące, obniżenie narządów rodnych, rozejście mięśni prostych brzucha, bóle menstruacyjne, bóle podczas współżycia, vulvodynia oraz inne bóle w obszarze dolnego brzucha i miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna nie ogranicza się do pracy tylko z kobietami – jak najbardziej mężczyźni i dzieci z problemami dna miednicy mogą się udać do fizjoterapeuty uroginekologicznego po pomoc. [1]

 

Fizjoterapia dzieci i niemowląt

 

Fizjoterapia dziecięca stanowi bardzo ważny filar fizjoterapii. Wysoko wyspecjalizowani fizjoterapeuci dziecięcy posiadają wiedzę na temat prawidłowego rozwoju dzieci i niemowląt i są w stanie na podstawie badania i obserwacji dziecka zdiagnozować i skorygować istniejące zaburzenia napięcia mięśniowego, zaburzenia rozwoju motorycznego dziecka, zaburzenia integracji sensomotorycznej (SI), czy wady postawy takie jak: skolioza, plecy płaskie, czy płaskostopie.

Fizjoterapia dzieci i niemowląt opiera się na rehabilitacji ruchowej, czyli przede wszystkim na odpowiednio dobranych i ułożonych pod potrzeby dziecka ćwiczeniach. Zajęcia takie mają często charakter pracy poprzez zabawę – odbywają się w miłej atmosferze, w kolorowym otoczeniu, z zastosowaniem różnych akcesoriów takich jak: piłki, fasolki, maty z wypustkami, drabinki, liny, huśtawki, czy hamaki. Fizjoterapeuci dziecięcy pomagają również w doborze odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego – ewentualnych gorsetów, czy ortez, a także mogą pomóc w doborze odpowiedniego, zdrowego dla stopy dziecka obuwia, czy nauczyć rodziców jak wspomagać prawidłowy rozwój dziecka poprzez odpowiednią pielęgnację i aktywności w domu. [2]

 

Fizjoterapia stomatologiczna

 

Fizjoterapia stomatologiczna odpowiada na problemy ruchowe i napięciowe w obszarze głowy i szyi, ze szczególną koncentracją na pracy stawów skroniowo-żuchwowych i zgryzu. Celem fizjoterapii stomatologicznej jest rozluźnienie mięśni w obrębie szczęki i żuchwy, zmniejszenie ich nadaktywności oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów. Tego typu fizjoterapia może stanowić uzupełnienie leczenia ortodontycznego a także działać wspomagająco w leczeniu bruksizmu, w problemach związanych z niepełnym otwieraniem lub zamykaniem szczęk, czy w bólach głowy. [3]

 

Fizjoterapia ortopedyczna

 

Jedną z najpopularniejszych specjalizacji fizjoterapeutycznych jest fizjoterapia ortopedyczna. Celem fizjoterapii ortopedycznej jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa zakresu ruchu w stawach i pełny powrót do aktywności fizycznej po przebytych kontuzjach i operacjach w obrębie narządu ruchu. Rehabilitacja ortopedyczna jest kluczowym elementem regeneracji po przebytych złamaniach, skręceniach, urazach mięśni,  ścięgien, więzadeł, łąkotek. Zapobiega przykurczom stawowym oraz adaptuje na nowo układ ruchu po przebytym urazie do aktywności dnia codziennego, radzenia sobie z obciążeniami oraz przygotowuje do aktywności sportowych.

 

Fizjoterapia oddechowa

 

Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19 wzrosła świadomość społeczna dotycząca wagi rehabilitacji oddechowej. Oddech w naszym ciele odgrywa ogromną rolę, a fizjoterapia oddechowa to nie tylko ćwiczenia oddechowe, drenaż oskrzeli i nauka efektywnego kaszlu. Nowoczesne metody rehabilitacji oddechowej wspomagają nie tylko leczenie takich jak POChP, astma, czy mukowiscydoza, ale także chorób nerwowo-mięśniowych, bólów kręgosłupa, czy wad postawy. [4]

 

Inne metody fizjoterapii

 

Nowoczesna fizjoterapia to fizjoterapia koncentrująca się na najskuteczniejszych metodach pracy w oparciu o metody naukowe. Oprócz terapii manualnej, terapii powięziowych i kinezyterapii (ćwiczeń rehabilitacyjnych) do metod o udowodnionej skuteczności zalicza się również niektóre zabiegi z zakresu fizykoterapii takie laser wysokoenergetyczny, czy fala uderzeniowa. Dzięki rozwojowi fizjoterapii  możemy dziś skutecznie leczyć dolegliwości i choroby, na które konwencjonalne metody leczenia nie znajdowały rozwiązania.

 

Autor: Izabela Skowrońska, Fizjoterapeutka Good Life Clinic

 

 

Bibliografia:

  1. Wallace, S. L., Miller, L. D., & Mishra, K. (2019). Pelvic floor physical therapy in the treatment of pelvic floor dysfunction in women. Current opinion in obstetrics & gynecology, 31(6), 485–493. https://doi.org/10.1097/GCO.0000000000000584
  2. Stavropoulou, Marianna & Alexandra, Hristara-P & Apostolou, Thomas & Iakovidis, Paris & Maria, Kamparoudi & Trevlakis, Emmanouil. (2020). Parents’ opinion on pediatric physiotherapy and the physical therapy. Physiotherapy Research and Reports. 10.15761/PRR.1000129.
  3. Armijo-Olivo, S., Pitance, L., Singh, V., Neto, F., Thie, N., & Michelotti, A. (2016). Effectiveness of Manual Therapy and Therapeutic Exercise for Temporomandibular Disorders: Systematic Review and Meta-Analysis. Physical therapy, 96(1), 9–25. https://doi.org/10.2522/ptj.20140548
  4. Lewko, A., & Pyszora, A. (2020). Fizjoterapia oddechowa–to nie tylko cwiczenia oddechowe i odkrztuszanie. Glos Fizjoterapeuty, 3, 42-44.
Odwiedź nas

GOOD LIFE CLINIC

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek

godz. 8.00 – 22.00

sobota – niedziela

godz. 9.00 – 15.00